Skip to content

285 Stegman Pkwy.

Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Date
Nov 10, 1993

Property Information

Block23905
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-36U-H

Assessment

Land Value:$1,295,000
49%
Improvement Value:$1,372,400
51%
Total Assessment$2,667,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,563-0.6%
2024$59,936+40.1%
2023$42,785-0.4%
2022$42,945+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4666, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1930