Skip to content

1969 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block23905
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-O-2U-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
21%
Improvement Value:$478,000
79%
Total Assessment$606,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,550-0.6%
2024$13,635+67.7%
2023$8,129-0.4%
2022$8,159+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$765,000
DeedBook 9749, Page 801Recorded6/1/2023