Skip to content

12 Van Houten Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2009

Property Information

Block23905
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,165
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
29%
Improvement Value:$237,600
71%
Total Assessment$332,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,427-0.6%
2024$7,474+40.1%
2023$5,335-0.4%
2022$5,355+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 8652, Page 195Recorded3/3/2009

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 8500, Page 111Recorded5/1/2008

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 7275, Page 265Recorded5/3/2004

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3467, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1925