Skip to content

143 Bidwell Av.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block24002
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
36%
Improvement Value:$165,400
64%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,498-0.6%
2024$5,534+42.7%
2023$3,879-0.4%
2022$3,894+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925