Skip to content

111 Bidwell Av.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 30, 2025

Property Information

Block24002
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-FG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,000
34%
Improvement Value:$169,400
66%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,475-0.7%
2024$5,511+42.7%
2023$3,863-0.4%
2022$3,878+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,464DeedBook 9960, Page 620Recorded1/27/2026

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 3235, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1925