Skip to content

97 Bidwell Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 16, 2005

Property Information

Block24002
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
34%
Improvement Value:$169,300
66%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,723-0.6%
2024$5,759+40.1%
2023$4,111-0.4%
2022$4,126+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 7586, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1925