Skip to content

112-116 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block24002
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B+F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,565
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
11%
Improvement Value:$763,600
89%
Total Assessment$862,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,253-0.6%
2024$19,374+380.8%
2023$4,029-0.4%
2022$4,044+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 9371, Page 577Recorded1/10/2019

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 9286, Page 181Recorded2/28/2018

Property Built

Built

Year Built: 1924