Skip to content

526 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2024

Property Information

Block2401
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,784
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,500
45%
Improvement Value:$261,600
55%
Total Assessment$474,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,587-0.6%
2024$10,653+40.1%
2023$7,605-0.4%
2022$7,633+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 9027, Page 697Recorded3/17/2015

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 7560, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1935