Skip to content

556 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 20, 2001

Property Information

Block2401
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2UHBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,363
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,500
49%
Improvement Value:$223,300
51%
Total Assessment$434,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,709-0.6%
2024$9,770+40.1%
2023$6,974-0.4%
2022$7,000+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5847, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1905