Skip to content

253 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 5, 2002

Property Information

Block2605
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,364
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
53%
Improvement Value:$207,400
47%
Total Assessment$437,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,767-0.6%
2024$9,828+40.1%
2023$7,016-0.4%
2022$7,042+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6083, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1900