Skip to content

580 Palisade Ave.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Last Sale Price
$1,280,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block2402
Lot10.01
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-13U-C-12P
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,312
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,700
14%
Improvement Value:$1,002,700
123%
Total Assessment$817,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,257-0.6%
2024$18,371+83.8%
2023$9,995
Property History

Property Sale

Sale
$1,280,000

From:

To:

DeedBook 9664, Page 771NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022