Skip to content

15 Bidwell Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2004

Property Information

Block24102
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
29%
Improvement Value:$218,800
71%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,918-0.6%
2024$6,961+40.1%
2023$4,969-0.4%
2022$4,988+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925