Skip to content

631a Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 10, 2016

Property Information

Block24102
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BTG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,074
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
30%
Improvement Value:$201,200
70%
Total Assessment$287,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,420-0.6%
2024$6,460+40.1%
2023$4,612-0.4%
2022$4,629+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 8965, Page 629Recorded4/3/2014

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 7027, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1925