Skip to content

12 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2021

Property Information

Block24102
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
29%
Improvement Value:$222,900
71%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,009-0.6%
2024$7,053+40.1%
2023$5,035-0.4%
2022$5,054+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$55,000
Sq Ft2,392DeedBook 9619, Page 409Recorded12/2/2021

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 8919, Page 476Recorded7/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1913