Skip to content

502 Ocean Ave.

Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block24102
Lot77
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,600
23%
Improvement Value:$249,000
77%
Total Assessment$323,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,226-0.6%
2024$7,271+40.1%
2023$5,191-0.4%
2022$5,210+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 9647, Page 113Recorded3/8/2022