Skip to content

52 Stegman St.Jersey City, NJ 07305

Built 1912

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block24103
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H-B-T-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,682
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
29%
Improvement Value:$215,500
71%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,822-0.6%
2024$6,865+40.1%
2023$4,900-0.4%
2022$4,919+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

DeedBook 9275, Page 760Recorded1/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1912