Skip to content

133 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block25001
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-BTG
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,708
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
27%
Improvement Value:$246,900
73%
Total Assessment$338,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,568-0.6%
2024$7,615+40.1%
2023$5,436-0.4%
2022$5,456+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5931, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1910