Skip to content

4 Skyline DriveJersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block24201
Lot111
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
28%
Improvement Value:$198,800
72%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,136-0.6%
2024$6,175+40.1%
2023$4,408-0.4%
2022$4,424+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7898, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1925