Skip to content

12 Richard St.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 29, 2005

Property Information

Block24201
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,323
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
33%
Improvement Value:$164,800
67%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,500-0.6%
2024$5,534+40.1%
2023$3,951-0.4%
2022$3,965+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 7624, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1925