Skip to content

20 Richard St.Jersey City, NJ 07305

Built 1950

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Oct 29, 2024

Property Information

Block24201
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,323
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
33%
Improvement Value:$167,600
67%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,562-0.6%
2024$5,597+40.1%
2023$3,996-0.4%
2022$4,011+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft1,323DeedBook 9862, Page 233Recorded11/20/2024

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 8828, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1950