Skip to content

11 Freedom Place

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block24201
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
17%
Improvement Value:$397,700
83%
Total Assessment$478,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,689+143.7%
2024$4,386+40.1%
2023$3,131-0.4%
2022$3,143+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,790DeedBook 9838, Page 897Recorded8/2/2024

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,205DeedBook 9768, Page 326Recorded9/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925