Skip to content

20 Freedom Pl.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2008

Property Information

Block24201
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
40%
Improvement Value:$123,000
60%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,566-0.6%
2024$4,595+40.1%
2023$3,280-0.4%
2022$3,292+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925