Skip to content

14 Freedom Pl.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$84,500
Last Sale Date
Mar 13, 1997

Property Information

Block24201
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
39%
Improvement Value:$129,000
61%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,700-0.6%
2024$4,730+40.1%
2023$3,376-0.4%
2022$3,389+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 5117, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1925