Skip to content

11 Vreeland Terr.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Date
Oct 17, 2005

Property Information

Block24201
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
34%
Improvement Value:$177,800
66%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,000-0.6%
2024$6,038+40.1%
2023$4,310-0.4%
2022$4,326+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7750, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1925