Skip to content

7 Vreeland Terr.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 30, 2002

Property Information

Block24201
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2U-H-MG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,800
29%
Improvement Value:$229,700
71%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,179-0.6%
2024$7,224+40.1%
2023$5,157-0.4%
2022$5,176+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7038, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1925