Skip to content

11 Wegman CourtJersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Date
Mar 16, 1999

Property Information

Block24201
Lot86
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
36%
Improvement Value:$156,900
64%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,502-0.6%
2024$5,537+40.1%
2023$3,952-0.4%
2022$3,967+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5451, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1925