Skip to content

302 Morris Pesin Dr.Jersey City, NJ 07305

Industrial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 28, 2003

Property Information

Block24304
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page243

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-O-IND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,464,800
75%
Improvement Value:$2,132,400
25%
Total Assessment$8,597,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$191,975-0.6%
2024$193,179+129.1%
2023$84,327-0.4%
2022$84,643+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$5,000

From:

To:

DeedBook 7041, Page 327NU CodeAffiliated entity (3)Recorded4/15/2003

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5790, Page 1