Skip to content

127-151 Harbor DriveJersey City, NJ 07305

Built 1972
Industrial

Last Sale Price
$17,800,000
Last Sale Date
Oct 6, 2005

Property Information

Block30307
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page303

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-1N-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,029,000
39%
Improvement Value:$4,804,100
61%
Total Assessment$7,833,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$174,913-0.6%
2024$176,010+30.2%
2023$135,192-0.4%
2022$135,697-14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$17,800,000

From:

To:

DeedBook 7691, Page 1NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/7/2005

Property Sale

Sale
$1,962,155
DeedBook 3472, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1972