Skip to content

81 Harbor Dr.Jersey City, NJ 07305

Industrial

Last Sale Price
$3,750,000
Last Sale Date
Oct 5, 2001

Property Information

Block30307
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page303

Building Details

Building Class---
Description1S-CB&M-1N-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,886,000
34%
Improvement Value:$5,695,800
66%
Total Assessment$8,581,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$191,632-0.6%
2024$192,833+40.1%
2023$137,652-0.4%
2022$138,167+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,750,000

From:

To:

DeedBook 7003, Page 142Recorded1/6/2003

Property Sale

Sale
$3,750,000
DeedBook 7003, Page 142

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 3611, Page 68