Skip to content

358 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1913

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jul 16, 2001

Property Information

Block24702
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,298
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
33%
Improvement Value:$191,900
67%
Total Assessment$285,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,384-0.6%
2024$6,424+40.1%
2023$4,586-0.4%
2022$4,603+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5846, Page 233

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5034, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1913