Skip to content

400 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2014

Property Information

Block24702
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
36%
Improvement Value:$139,400
64%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,861-0.6%
2024$4,892+40.1%
2023$3,492-0.4%
2022$3,505+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 8899, Page 646

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

DeedBook 7490, Page 169Recorded3/10/2005

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

DeedBook 6064, Page 74Recorded10/11/2002

Property Built

Built

Year Built: 1926