Skip to content

264 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2014

Property Information

Block24803
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,633
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
36%
Improvement Value:$147,200
64%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,167-0.6%
2024$5,200+40.1%
2023$3,712-0.4%
2022$3,726+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5943, Page 125

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5430, Page 62

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4763, Page 232

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4110, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1930