Skip to content

424 Woodlawn Av.

Jersey City, NJ 07305

Built 1967

Last Sale Price
$160,500
Last Sale Date
Mar 14, 2003

Property Information

Block24702
Lot75
QualifierC0424
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
17%
Improvement Value:$190,500
83%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,147-0.6%
2024$5,179+40.1%
2023$3,697-0.4%
2022$3,711+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,500
DeedBook 7080, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1967