Skip to content

369 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 16, 1999

Property Information

Block24703
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2UHG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,900
29%
Improvement Value:$242,000
71%
Total Assessment$340,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,362-0.6%
2024$7,410+42.0%
2023$5,218-0.4%
2022$5,238+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4341, Page 278

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 3447, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1926