Skip to content

355 Woodlawn AvenueJersey City, NJ 07305

Built 1912

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block24703
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
36%
Improvement Value:$183,100
64%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,362-0.6%
2024$6,402+40.1%
2023$4,570-0.4%
2022$4,587+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

DeedBook 7579, Page 102Recorded6/13/2005

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5289, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1912