Skip to content

142 West Side Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block24703
Lot82
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B+F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
19%
Improvement Value:$289,700
81%
Total Assessment$355,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,943+80.3%
2024$4,406+40.1%
2023$3,145-0.4%
2022$3,157+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

DeedBook 9275, Page 570Recorded1/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1925