Skip to content

257 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block24803
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B+F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,858
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
19%
Improvement Value:$406,700
81%
Total Assessment$500,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,181-0.6%
2024$11,251+184.8%
2023$3,951-0.4%
2022$3,965+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,858DeedBook 9764, Page 941Recorded8/16/2023

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,858DeedBook 9658, Page 603Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 7201, Page 100Recorded1/26/2004

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 3247, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1907