Skip to content

262 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1889

Owner
---
Last Sale Price
$270,802
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block24803
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,609
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,200
30%
Improvement Value:$196,400
70%
Total Assessment$280,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,266-0.6%
2024$6,305+40.1%
2023$4,501-0.4%
2022$4,518+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,802
Sq Ft1,609DeedBook 9825, Page 591Recorded6/3/2024

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,609DeedBook 8219, Page 32Recorded5/24/2007

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

DeedBook 7166, Page 265Recorded11/13/2003

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4823, Page 155

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4568, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1889