Skip to content

274 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 11, 2006

Property Information

Block24803
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,713
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
35%
Improvement Value:$154,000
65%
Total Assessment$238,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,319-0.6%
2024$5,352+40.1%
2023$3,821-0.4%
2022$3,835+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 7124, Page 18Recorded9/5/2003

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

DeedBook 6088, Page 54NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/2/2002

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3349, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1930