Skip to content

272 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 23, 2019

Property Information

Block24804
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,059
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
30%
Improvement Value:$219,300
70%
Total Assessment$313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,996-0.6%
2024$7,040+40.1%
2023$5,025-0.4%
2022$5,044+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft3,059DeedBook 9446, Page 853Recorded11/1/2019

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 7654, Page 122Recorded9/6/2005

Property Built

Built

Year Built: 1930