Skip to content

236 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block25304
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,088
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
32%
Improvement Value:$183,700
68%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051-0.6%
2024$6,089+40.1%
2023$4,347-0.4%
2022$4,363+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft3,088DeedBook 9646, Page 980NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/8/2022

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 8874, Page 33Recorded10/5/2012

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

DeedBook 7537, Page 38Recorded4/26/2005

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 7077, Page 208Recorded6/30/2003

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5099, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1926