Skip to content

14 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block24901
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B+F-4U-G1
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
14%
Improvement Value:$517,400
86%
Total Assessment$602,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,443-0.6%
2024$13,527+40.1%
2023$9,656-0.4%
2022$9,692+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000
Sq Ft3,600DeedBook 9873, Page 310Recorded1/16/2025

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

DeedBook 9202, Page 1000Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 8695, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 2005