Skip to content

12 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block24901
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B+F-3U-G1
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,700
16%
Improvement Value:$513,200
84%
Total Assessment$612,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,686-0.6%
2024$13,772+40.1%
2023$9,831-0.4%
2022$9,868+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft3,600DeedBook 9759, Page 548Recorded7/19/2023

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft3,600DeedBook 9750, Page 456Recorded6/5/2023

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft3,780DeedBook 9097, Page 325Recorded2/5/2016

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 9097, Page 325

Property Sale

Sale
$348,750
DeedBook 8763, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 2005