Skip to content

211 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Church/Charitable

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jul 10, 2009

Property Information

Block24903
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
34%
Improvement Value:$235,700
66%
Total Assessment$358,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$4,684+2.5%
2013$4,569
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 8697, Page 594