Skip to content

46 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2004

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block24903
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F+B-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
18%
Improvement Value:$369,100
82%
Total Assessment$451,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,089-0.6%
2024$10,152+40.1%
2023$7,247-0.4%
2022$7,274+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,480DeedBook 9628, Page 364Recorded1/7/2022

Property Sale

Sale
$398,000

From:

To:

DeedBook 9142, Page 833Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 9053, Page 702Recorded9/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 2004