Skip to content

48 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block24903
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,411
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
26%
Improvement Value:$241,600
74%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,242-0.6%
2024$7,287+40.1%
2023$5,202-0.4%
2022$5,221+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft2,411DeedBook 9628, Page 644Recorded1/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925