Skip to content

213 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Apr 28, 1978

Property Information

Block24903
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
31%
Improvement Value:$211,300
69%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,840-0.6%
2024$6,883+40.1%
2023$4,913-0.4%
2022$4,931+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3251, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1900