Skip to content

243 Stegman St.

Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2024

Property Information

Block24905
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BD-2UH-BG4
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,200
25%
Improvement Value:$355,600
75%
Total Assessment$471,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,535-0.6%
2024$10,601+40.1%
2023$7,568-0.4%
2022$7,596+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3430, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1900