Skip to content

239 Stegman St.

Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Date
Feb 28, 1977

Property Information

Block24905
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BD-2UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,836
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
26%
Improvement Value:$288,300
74%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,648-0.6%
2024$8,703+40.1%
2023$6,212-0.4%
2022$6,236+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3225, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1926