Skip to content

121 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 30, 2015

Property Information

Block25001
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
31%
Improvement Value:$220,600
69%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,168-0.6%
2024$7,213+40.1%
2023$5,149-0.4%
2022$5,168+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 9093, Page 54Recorded1/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1910